שאנחנו נחזור אליך?
הודעה נשלחה בהצלחה!
או להפך?
03-6888320 03-6888320
xסגור

חדשות

חוק הנגישות מחייב את אתרי האינטרנט לעמוד בתקן WCAG 2.0 לנגישות

בשנים האחרונות עלתה המודעות לצורך בהנגשת האינטרנט לבעלי מוגבלויות, כחלק ממגמה כללית של קידום הנגישות בכל התחומים.

ריל קומרס

חוק הנגישות, שאושר לאחרונה בישראל, מחייב את אתרי האינטרנט לעמוד בסטנדרטים המוגדרים לנגישות, כשמהמשמעות היא ביצוע שינויים מהותיים בכל אתרי האינטרנט, כבר בטווח הקרוב.

אין ספק כי הנגשת האינטרנט אינה צורך, כי אם הכרח. האינטרנט הוא כלי חיוני עבור בעלי המוגבלויות אפילו יותר מאשר עבור אנשים אחרים, כיון שהוא מקנה להם גישה קלה ופשוטה יותר למידע, למוצרים ולשירותים.
יוזמת הנגישות באינטרנט של W3C WAI ושל ארגונים נוספים, היא שהובילה מדינות רבות בעולם לחוקק חוקים המחייבים את הנגשת שירותי האינטרנט והאתרים ובעקבותיה, נחקק החוק גם בישראל .

אמנם, גופים מסחריים בישראל מחויבים בהנגשת האתר עפ”י תקן WCAG2.0 של הW3C., אך בפועל, מורכבות וסרבול התהליך, מעכבת אותם מלבצע את ההנגשה.
המורכבות בתהליך נגזרת מדרגת הנגישות הנדרשת בישראל (AA) המחייבת טיפול והנגשת האתר, והתאמתו לצרכים המיוחדים של אוכלוסיות רבות ומגוונות. התאמת האתר באמצעות מפתחים, לכל אוכלוסייה ואוכלוסייה, היא בעלת עלות טכנולוגית וכספית גבוהה מאד ליישום. בנוסף, יש לזכור כי אתרי אינטרנט הינם דינמיים ומשתנים, וכל עדכון מחייב התאמה מחודשת ומייצר מעגלי פיתוח יקרים ומורכבים.

חשוב לזכור, אתר שאינו נגיש, חשוף לתביעות וקנסות מכיוונים שונים. לדוגמא, תביעות פרטיות מכל משתמש עם מגבלה, גם ללא הוכחת נזק, עשויות להביא לקנס של של כ- 50,000 ₪.
User1St –נגישות בלחיצת כפתור

מה בכל זאת ניתן לעשות כדי לעמוד בדרישות החוק מבלי להכנס לתהליכים מורכבים ועלויות גבוהות? לחברת User1st פתרון פשוט וידידותי.

לפני כחצי שנה השיקה User1st מערכת נגישות אוטומטית ראשונה מסוגה בעולם, המהווה למעשה פתרון מבוסס ענן, הנותן מענה ליריעה רחבה של מוגבלויות ע”י התאמת האתר לאמצעים הטכנולוגיים בהם משתמשים בעלי המוגבלויות. המערכת החדשנית של User1st מאפשרת לארגונים להנגיש את אתרי האינטרנט שלהם, ללא צורך בהתערבות מפתח ובכניסה לקוד.

User1st ארזה למעשה את תקן ה– ה WCAG2.0 בתוכנה, הנותנת מענה שבחלקו הוא הנדסת אנוש (טיפול באלמנטים עיצוביים, הגדלת הגופנים, התאמת צבעים ועוד) ובחלקו תיקוני קוד, תכונות חסרות ואלמנטים נוספים שנועדו לאפשר לאתר לעבוד עם תוכנות נוספות התומכות בליקויי ראייה שמיעה,מוטוריקה וליקויים קוגניטיביים.

המאמר התפרסם גם ב"אנשים ומחשבים" בתאריך 5.12.13.